czwartek, 26 listopada 2009

Filozofia Chińskiej kuchni

Chińska kuchnia ma przeszło tysiącletnią tradycję. Nie jest tylko przyjemnym sposobem jak zabić głód, głównym aspektem jest całkowita harmonia smaku, zapachu, koloru i podania. Na podstawie tych składników, które dla Chińczyków symbolizują esencje życia, wspólnote drzewa, ognia, ziemi, powietrza i wody znajdziecie głęboko zakorzenione w chińskiej kuchni do dziś.

 Składniki potraw

Tajemnicą sukcesu chińskiego jedzenia jest bardzo krótkim czasie ich obróbka cieplna, podczas której składniki potraw nie tracą witamin oraz minerałów, które są potrzebne dla naszego organizmu. Chińscy kucharze poświęcają aż 80% czasu na przygotowanie składników potrawy, a tylko 20% na ich obróbkę termalną. Ciekawostką jest to że kuchnia chińska rozróżnia aż 32 sposoby gotowania.

 Ryż

"Chlebem" dalekowschodniej kuchni jest oczywiście ryż. Jego przygotowanie to w pewnym sęsie obrząd w którym trzeba mieć doświadczenie oraz wyczucie. W Chinach istnieje bardzo dużo rodzajów ryżu, najznamienitszym jest szlachetny ryż jaśminowy oraz ryż Basmati.

 Grzyby

Do najpopularniejszych grzybów możemy zaliczyć grzyby Mun oraz Shitake, Grzyby Mun dodają posiłkowi specyficzny smak oraz estetyczne ciemne kontrasty. Grzyby Shitake, w Chinach nazywane również eliksirem życia, dodają typowy smak, oraz są bardzo smacznym lekarstwem.

Makarony

 Istnieje bardzo dużo odmian i sposobów przygotowania makaronu. Do najznamienitszych należą makarony ryżowe, robione z ryżowej mąki. Chińczycy potrafią również przygotować smaczne makarony z mąki pszennej oraz jajek.

Imbir

 Imbir jest głównie w Azji bardzo ceniony nie tylko jako aromatyczna przyprawa, ale również z powodu jego leczniczych zdolności. Według Chińczyków imbir wzmacnia w organizmie elementarną energię czi, pomaga przy niewydolnościach, problemach trawiennych oraz chorobie morskiej. Jest również afrodyzjakiem.

Herbata

 Herbata jest tradycyjnym chińskim napojem, przyczym najbardziej rozpowszechniona jest zielona oraz czarna herbata, do których dodaje się również wysuszone liście jaśminu, cytryny, magnolii, róży itp. Herbata posiada antyoksydanty, które mają ochronną funkcję przed różnymi chorobami.
Herbate szykuje się w terakotowych lub porcelanowych dzbanuszkach, w których liście herbaty zalewa się gorącą ale nie wżącą wodą. Picie zapażonej herbaty odbywa sie za pomocą małych miseczek bez ucha.

Ryżowe wino Sake

 Ryżowe wino Sake jest mocniejsze od japońskiego. Pije się je przeważnie podgrzane do ok 30 st. cel. Zawartość alkoholu 15%.

Śliwkowe wino Wumei

 Łagodne chińskie wino wyrabia się ze specjalnej odmiany śliwek. Podaje się je na ciepło oraz na zimno. Zawartość alkoholu 10%,

Podawanie jedzenia w kuchni Chińskiej

Nieodłączną częścią chińskiej kuchni śą pałeczki. Ich historia sięga czasów Konfucjusza.
 Konfucjusz uważał że jedzenie jest czymś więcej niż zaspokojeniem biologicznej potzeby.
Spożywanie posiłku było i stale jest obrzędem przy którym nóż -potencjalna broń- nie ma swojego miejsca na stole. Jedzenie konsumowane pałeczkami jest bardziej smaczne i lepiej strawne. Pałeczkami je się wszystko poza zupami, do których używa się krótkich łyżek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz